Gry online to prececyzyjnie rzecz ujmując wszystkie gry, które wymagają dostępu do internetu.
Mogą to być zarówno gry przeglądarkowe, które potrzebują internetu gdyż są one umieszczone na stronach internetowych.
Artykuł o grach przeglądarkowych: Gry HTML

Ale gry online to także wieloosobowe gry sieciowe, w których rozgrywka odbywa się przez internet.
Mogą to być zarówno gry instalowane na dysku, gry - aplikacje na urządzenia mobilne, a także gry przeglądarkowe.

W wieloosobowych grach online gracz rywalizuje z drugim człowiekiem, co czyni rozgrywkę ciekawszą, nieliniową, bardziej realistyczną i wymagającą. Dodatkowo możliwość pokonania kolegi czy znajomego jest czynnikiem wpływającym na atrakcyjność rozgrywki. Gry online nie ograniczają się do rywalizacji dwóch graczy między sobą.
Warto zauważyć, że jest w wiele gier dwuosobowych, gdzie rozgrywka między dwoma osobami może się toczyć na jednym urządzaniu.

W Grach online albowiem prawdziwie przełomowym jest fakt, że w niektórych z nich jednocześnie w rozgrywce może brać udział nawet kilkaset osób z całego świata. Gdy grają oni na jednej mapie i nieustannie wchodzą ze sobą w interakcje znacznie poszerzają się doznania z wirtualnej rozrywki.

Gry takie cieszą się dzisiaj znaczną popularnością. Jedną z najpopularniejszych z nich jest gra World of Tanks, w którą regularnie grają miliony graczy.
Gry online tego typu przynoszą znaczne dochody swoim twórcom dzięki mikropłatnościom. Poprzez nie gracze mogą zakupić za prawdziwe pieniądze usprawnienia w grze, dzięki którym zdobywają przewagę nad innymi graczami.

W niektórych grach online zdarza się, że obok trybu online jest także tryb offline - jako tryb jednego gracza lub tryb, w którym przeciwnikami graczy jest sztuczna inteligencja.