Gry mobilne to gry na urządzenia mobilne czyli przenośne, takie jak telefony komórkowe, smartfony i tablety.

Pod względem technologicznym gry mobilne są to zwykle Gry Android, a także Gry iOS

Gry mobilne, z powodu ograniczeń sprzętowych urządzeń mobilnych, rzecz jasna nie mogą dorównywać efektami graficznymi czy też skalą rozgrywki rozbudowanym grom komputerowym.
Jednakże gry mobilne często są grami 3D, jednak detale obiektów, ich ilość i różnorodność czy wielkość mapy nieraz uwidaczniają ograniczenia techniczne urządzeń mobilnych.

Gry mobilne zazwyczaj są grami darmowymi, dostępnymi na platformach takich jak Google Play - dla Androida czy App Store - dla urządzeń z systemem iOS.
Jednakże zdarzają się gry płatne. Nieraz są to gry potentatów na rynku gier komputerowych. Firmy te korzystając z rozgłosu ich tytułów wydawanych na komputery i konsole tworzą gry z nimi powiązane dedykowane na urządzenia przenośne lub wręcz próbują przenieść tytuły stacjonarne do wersji mobilnej. Przykładem może być seria The Sims.

Gry darmowe, które dominują wśród gier mobilnych, wbrew pozorom przynoszą swoim twórcom zysk. Szczególnie dzięki mikropłatnościom. Czasami od pojedynczych graczy na kwotę wyższą niż ceny gier komputerowych dostępnych na sklepowych półkach.
Mikropłatności to transakcje wykonywane za pomocą karty kredytowej, dzięki którym gracze mogą kupić za prawdziwe pieniądze jakąś zawartość w grze. Zazwyczaj jest to określona ilość waluty używanej w grze. W zamian za opłatę graczę mogą od razu odblokować zawartość gry, którą alternatywnie mogliby mozolnie odblokowywać poprzez wiele rogrywek.
Często również się zdarza, że gry mobilne posiadają zawartość eksluzywną - dostępną jedynie za prawdziwe pieniądze i nie możliwą do zdobycia w toku rozgrywki.
W obydwu przypadkach taką zawartością mogą być - w zależności od typu gry - mapy/poziomy, pojazdy gracza czy ulepszenia tychże pojazdów itp. Spotyka się także możliwość kupienia mnożnika zdobywanych w każdym poziomie punktów - co pozwala na szybsze odblokowywanie zawartości w trakcie dalszej normalnej rozgrywki.

Nieodzowną częścią darmowych gier mobilnych są reklamy, często nawet w zagęszczeniu uciążliwym dla gracza. Zysk od reklamodawców jest kolejnych źródłem dochodów dla twórców takich gier. Regułą jest także możliwość pozbycia się przez gracza reklam - także za opłatą.

Charakterystyczną cechą gier mobilnych jest sterowanie.
W związku z tym, że urządzenia mobilne posiadają ekrany dotykowe, w grach mobilnych takie występuje sterowanie. Wiąże się to między innymi dużymi przyciskami interfejsu gry, przewijanianiem treści poprzez muśnięcie palcem ekranu czy też zmienianiem przybliżania widoku za pomocą przesuwania palców obydwu dłoni.

Gry mobilne przy sterowaniu korzystają również z detektorów położenia wbudowancyh w urządzenia mobilne, przez co możemy sterować w grze wychylając urządzenie w różnych płaszczyznach.